7 tipov, ako naštartovať kreatívne myslenie

Rána, do ktorých sa momentálne už istú dobu budíme, sa pomaly, ale isto stávajú rutinnými až nudnými. Každý deň nás čaká v podstate to isté, sme zavretí doma a máme pocit, že strácame slobodu, no a s kreativitou to tiež nie je ružové. Ale! Je len a len na nás, či sa tomuto pocitu poddáme, alebo spravíme niečo pre to, aby naše dni boli veselé, v rámci možností i rôznorodé a plné nových nápadov. Inšpirujte sa mojimi 7 tipmi, ako naštartovať kreativitu.

Čo to vlastne tá kreativita je?

Kreativita je schopnosť človeka premeniť nové a nápadité myšlienky na skutočnosť. Pre tvorivosť je charakteristická schopnosť vnímať svet novými spôsobmi, nachádzať akési skryté vzorce, prepojenia medzi myšlienkami a udalosťami, ktoré spolu na prvý pohľad nemusia úplne súvisieť a vytvárať riešenia.

Polemizuje sa nad tým, či sa človek s istou dávkou kreativity rodí. Ja si myslím, že skôr nie, no či už je to tak, či onak, kreativita sa dá jednoznačne rozvíjať po celý život. Tento proces ja rozdeľujem na dve časti. Prvou je tá, pri ktorej vám stačí to, že ste nažive, žijete svoj život, vnímate, zbierate informácie, vedomosti, skúsenosti a zážitky. Za roky si človek v hlave nazhromaždí veľké množstvo informácií, má akúsi vnútornú zásobu inšpirácie. Týmto procesom prechádza úplne každý z nás. Časť druhá je už o niečo tvorivejšia a je pri nej potrebné zapojiť aktivitu, odhodlanie a predovšetkým vášeň. Vďaka schopnosti prepájať a kombinovať vzájomne tieto dve časti často vzniká kreativita.

Ale áno, priznávam, ľahko sa píšu múdre vety, ako na to. Čo už je ťažšie, je byť maximálne sústredený, vcítiť sa do kreatívneho procesu a dať niečo zmysluplné dokopy. Nie každý deň je stvorený na nové nápady. Najmä v tejto zvláštnej dobe, kedy sa stereotyp u mnohých z nás stáva rutinou, strácame návyky, z našich domovov sa stáva závodná kuchyňa i pracovisko zároveň, z každej strany počúvame negatívne správy. Z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je veľmi ťažké sústrediť sa na prácu, o kreatívnych nápadoch nehovoriac.

Aby som sa však dostala k jadru veci, pripravila som pre vás 7 tipov, ako naštartovať kreatívne myslenie. Ak čakáte niečo svetoborné, asi vás sklamem. Ide o úplne bežné procesy či aktivity, ktoré sú však účinné a mne pomáhajú či už v práci, pri písaní článkov a príbehov, ale i pri prežívaní bežného dňa.

1. Doprajte si kvalitný spánok

V minulosti som často počúvala, že úspešní ľudia spia 5 hodín a do raňajok majú za sebou toľko aktivít, ako ja za pol dňa. Je to zaujímavé a chvíľu ma to i trápilo, lebo mne 5 hodín spánku k spokojnosti nestačí. Dokonca keď cítim, že potrebujem nutne oddych, spím aj 10 hodín a vôbec ma netrápi, čo by na to povedal ten päťhodinový. Myslím si, že je to veľmi individuálne a každý najlepšie pozná seba a svoje telo. Mne trvalo celkom dlho, kým som zistila, na čo počúva to moje, a nastavila si režim, vďaka ktorému sa budím plná energie a sily. Spánok je naozaj dôležitý pre fyzickú i psychickú pohodu a niet nad taký deň, keď je človek oddýchnutý.

2. Zápisník a pero noste vždy pri sebe

To sa dnes vraj už nenosí, keď je všetko online, máme telefóny, aplikácie na poznámky a ktovie, čo všetko ešte. Ja som však vyrástla na zošitoch a farebných ceruzkách a v srdci ich mám dodnes. Som maniak na krásne, graficky spracované zápisníky a diáre – o zbierke farebných pier, fixiek a ceruziek radšej pomlčím.

Zápisník a pero sú pre mňa úplná samozrejmosť, ktorú mám neustále pri sebe, či som doma, v práci, alebo na dovolenke. Nie je nič úžasnejšie, ako keď dostanete skvelý nápad, ktorý si máte kam poznačiť. Skúste to a budete prekvapení, čo môže vzniknúť z jednej prostej idey. Ak použijete farbičky, môžete si tvoriť myšlienkové mapy, rozvíjať ich obsahovo i farebne, a uvidíte, aké to s vašou mysľou spraví zázraky! Práve kreslenie je veľmi silným spúšťačom kreatívnych procesov.

Zápisník s perom mám položený aj na nočnom stolíku. Je to zákon schválnosti, že tie najlepšie nápady prichádzajú práve v čase, keď sa snažíte zaspať. Výhoda je však tá, že ak sa premôžete a svoju skvelú myšlienku si zapíšete, môžete ju pre tú chvíľu vypustiť z hlavy a oddychovať. Na druhý deň môžete v jej rozvíjaní pokračovať bez toho, aby ste sa rozpamätávali na to, čo vám to včera v posteli chodilo po rozume, a vy ste zabudli, lebo ste už boli v polospánku.

3. Čítajte kvalitnú literatúru – dá vám múdrosť i inšpiráciu

Snažím sa žiť minimalistickým spôsobom života, no som len v začiatkoch tejto snahy. Čomu však nedokážem odolať, je dobrá kniha, a preto sa moja neminimalistická zbierka každým mesiacom rozširuje. I keď to nie je časovo jednoduché, snažím sa nájsť na čítanie čas, môj najobľúbenejší je pred spaním. Človek sa vďaka zaujímavým príbehom dostáva do úplne iného sveta, častokrát fantastického, príde na iné myšlienky, no tiež získa nové inšpirácie. Poviem vám, je to ten najlepší relax pre našu myseľ!

Pri čítaní odporúčam striedať literatúru, ktorá vám pomôže pri vašej práci, k mojim obľúbencom patria knihy o kreatívnom písaní, copywritingu, online marketingu, digitálnom svete, ale milujem i beletriu a príbehy – skutočné, fantastické, rozprávkové, všetky tie, v ktorých dokážem nájsť inšpiráciu pri vlastnom tvorení. Som presvedčená, že knihy nám dávajú múdrosť, ale i formujú našu slovnú zásobu.

4. Jedlo plné vitamínov a živín

Aj vám sa niekedy stáva, že po výdatnom a chutnom obede na vás doľahne útlm, a vy nie ste schopní pracovať bez toho, aby ste si dali pauzu? Tiež sa mi to občas prihodí. Snažím sa však robiť všetko pre to, aby sa tento návyk u mňa opakoval čo možno najmenej. Základom je jesť počas celého dňa ľahké a výživné jedlá, ktoré neuberajú energiu, naopak vám ju dodávajú. Ja som to vyriešila tak, že k obedu sa snažím nejesť prílohy, jem len toľko, aby som sa zasýtila, no neprejedla, a keď počas dňa pocítim hlad, na stole mi nikdy nechýba za hrsť orieškov, ovocia či zeleniny a môj milovaný bylinkový čaj. Tieto a podobné potraviny dodajú človeku energiu a navyše, orechy podporujú činnosť mozgu. Takto môžete maškrtiť i počas práce a budete výkonnejší ako nikdy predtým.

5. Meditujte, cvičte, hýbte sa

Je všeobecne známe, že meditácia pomáha zvyšovať kreativitu a odstraňuje úzkosť a náladovosť. Zabezpečuje tiež emočnú stabilitu, zlepšuje pamäť i koncentráciu, pomáha nám vyčistiť si hlavu. Skúste si nájsť denne pár minút pre seba. Je to čas, ktorý venujete sebe, vlastnému duševnému zdraviu, pri športe i zdraviu telesnému. Mnoho ľudí tvrdí, že im na tieto aktivity nezvyšuje čas. Podľa môjho názoru je to otázka priorít. Veď predsa, každý z nás má rovnakých 24 hodín v dni a je len a len na nás, medzi aké aktivity si ho rozvrhneme. Skúste obetovať 30 minút z dňa, ponaťahovať sa, ísť na čerstvý vzduch vyvetrať hlavu, zabehajte si, zacvičte jogu, choďte sa prejsť do lesa, píšte si afirmácie. Vytrvajte 30 dní, a z tejto aktivity sa stane návyk, bez ktorého už nebudete vedieť existovať.

6. Trávte čas sami so sebou

Som introvert a pre moje duševné zdravie je nesmierne dôležité tráviť čas sama so sebou. V tichu. Len so svojimi myšlienkami. Možno si niekto pomyslí, že som čudná. A možno aj som. Ale viete čo? Skúste to. Vyberte sa sami na prechádzku, do lesa alebo na bicykel, majte pri sebe zápisník a pero, sledujte okolitú krajinu, nasávajte jej atmosféru, čerpajte energiu z prírody, z počasia. Budete prekvapení, koľko plodných myšlienok vám zrazu cvrnkne do nosa. Najnovšie som k tejto aktivite zaradila tzv. digitálny minimalizmus, ktorý sa snažím praktizovať v čo najväčšej miere. Vypínam teda internet v mobile a nezaujímam sa o to, čo práve robia moji priatelia na sociálnych sieťach. Je to nesmierne oslobodzujúci pocit. O tom vám niečo viac napíšem nabudúce.

7. Diskutujte s kreatívnymi ľuďmi

Môžu to byť napríklad kolegovia. Ak pracujete v oblasti marketingu a reklamy, myslím, že o nich nie je núdza. Môžete si dohodnúť brainstorming a v rámci neho predkladať návrhy a asociácie k danej téme. Diskutovať ale môžete aj s vašou spriaznenou dušou, kamarátom, s kýmkoľvek, kto vám dá spätnú väzbu a koho uvažovanie vás podnieti k dobrým nápadom, ktoré si možno navzájom vymieňať.

Čo pomáha vám v ceste za kreativitou? Sú to podobné aktivity, ako som spomínala vyššie, alebo máte ďalšie skvelé tipy, ktorými sa zase môžeme inšpirovať my? Budeme veľmi radi, ak sa s nami o ne podelíte.

Pravidelný newsletter

Odšťavený z čerstvých marketingových noviniek, plný výživných informácií. Nezmeškajte náš obsah a zostaňte v obraze.

Author avatar
Dáša Vašíčková
Dáška je milovníčka cestovania, zvierat, literatúry a filmu. Bez smiechu a výborného bylinkového čaju si nevie predstaviť jediný deň. Má rada čas strávený sama so sebou a svojimi myšlienkami, kedy podľa nej vznikajú tie najlepšie kreatívne nápady. V agentúre pracuje ako Content Manažérka, má rada kvalitný obsah a vo voľnom čase sa tiež venuje písaniu článkov. Jej najväčším snom je precestovať Kanadu, Škandináviu a absolvovať Svätojakubskú pešiu púť do španielskeho pútnického mesta Santiago de Compostela – sama alebo vo dvojici, v tichu.
Odber newslettera
Dátum konania webinára mi nevyhovuje

Zanechajte nám na Vás kontakt a my Vás budeme kontaktovať ak budeme realizovať webinár s touto témou aj v inom termíne.