Nespomaľujeme, milé ženy a dievčatá!

Môžeme nosiť nohavice, a to nielen na športové udalosti, ako to bolo v minulosti. Mnohé z nás s hrdosťou robia v oblasti IT alebo na vedúcich pozíciách, napríklad aj v marketingu. Máme príležitosti venovať sa aj nie práve ženským športom, a tak zápasíme na tatami v jiu jitsu a ochotne sa pobijeme s vrecom na boxe. Už sme takmer nezastaviteľné, aj keď ešte stále občas zakopneme alebo na ceste nájdeme mnohé diery. Či už väčšie, alebo menšie. Ako ich prekročiť alebo obísť? Možno vám vnuknem nápad, pretože sa mi to nedávno vďaka unikátnej príležitosti celkom podarilo. Dostala som sa do úzkeho výberu žien z celého Slovenska, ktoré mali možnosť zúčastniť sa na kurze pre líderky!

Mala som chuť naučiť sa niečo nové. Želala som si vidieť do sveta iných žien a dievčat. Do ich bežných dní. Ony toho stíhajú viac ako ja? Majú iba jednu prácu alebo aj kopu side džobov? Počúvajú ich názory v práci a chodia tam vôbec rady? Koľko práčok operú počas jedného dňa home officu? Koho newsletter im pravidelne pristáva v e-mailovej schránke?

Vedeli ste, že…?

V oblasti pracovného procesu sú ženy v SR konfrontované s horizontálnou i vertikálnou segregáciou. V oblastiach ako zdravotníctvo, sociálne služby a školstvo tvoria ženy až 80 % pracovnej sily, v sektore verejnej správy 70 %. Naopak, v súkromnom sektore s vyššími zárobkami predstavujú ženy iba 41 % zo všetkých zamestnancov. Rodové rozdiely sú najmarkantnejšie v podnikateľskej sfére, kde na jednu podnikateľku pripadajú traja muži podnikatelia (Zdroj: https://www.gender.gov.sk/aktivity/temy/trh-prace).

Chytila som príležitosť za pačesy

Neviem, či to poznáte, no mne sa pomerne často stáva taký životný paradox, že ak o niečom začnem pred ľuďmi nahlas rozprávať, potom sa to stane, alebo sa to, o čom rozprávam, ku mne dostane jednoduchšie. Tak to bolo aj v prípade kurzu READY TO LEAD ACADEMY, vďaka ktorému sa zo mňa stala lepšia líderka. Nech to znie akokoľvek namyslene, som rada, že ňou môžem byť. Vyhlasujem to hrdo len vďaka ženám, ktoré mi za pomerne krátky čas odovzdali takpovediac až návod na život.

Bolo to také jednoduché, až to bolo neuveriteľné. Postačilo vyplniť dotazník. A ja som sa tam dostala. Najprv som sa tešila, ale nevedela som na čo a na koho. A keď som to pomaly, ale isto začala zažívať každý utorok na dve hodiny po práci, nestíhala som zatvárať ústa od úžasu. Toľko neskutočne inšpiratívnych, pracovitých a kreatívnych žien na jednej obrazovke.

vedeli ste, že…?

Ste si vedomé svojho zrkadlenia? A ako pracujete s inklúziou? V čom ste zaujaté a v čom, naopak, otvorené? Využívate efektívne svoje silné stránky? Dokážu vás vaše slabé stránky priviesť až do úzkosti? Budujete si vedome svoju emočnú inteligenciu? A aký je váš energetický audit – máte vlastný recept na oddych?

Túto výnimočnú príležitosť som nevychytala len ja, ale môžu ju dostať aj rôzne iné ženy. Ty, tvoja mamina, bratova frajerka, najlepšie kolegyne či najhoršie spolužiačky. Jediné, čo je potrebné, je chcieť a zapojiť sa do kurzu, ktorý pre všetky ženy pripravuje LEAN IN NETWORK Slovakia.

Áno, boli aj domáce úlohy

A že ich nebolo málo a že boli veľmi zmysluplné. Možno si to v pracovnom kolotoči a v chaose bežných dní neviete predstaviť. Ani ja som si nevedela. Zo začiatku som vedela len toľko, že utorky pre mňa budú po práci určené pre štúdium. Žiadne plávanie, kino, pohárik prosecca či len „prachsprosté“ ležanie na gauči. Niekedy som po dvojhodinovom kurze musela presviedčať samu seba ešte k nutnosti večernej hygieny. Niekedy už nebola ani energia na presun z kuchynskej kancelárie do spálne. Aj tak to stálo zato.

Ale úlohy to boli kreatívne, nútili ma zamýšľať sa viac do hĺbky. Analyzovať, čo robím, čo by som mala, ako by som mala, a to nielen čisto v pracovnej oblasti. Množstvo informácií sa hodilo aj do bežného života. Využívam ich každodenne. Chcem ľudí viac počúvať a prizývať k spoločnému stolu, lebo len tak sa od nich môžem dozvedieť viac. Rada by som vedela hlasnejšie a jasnejšie kričať do sveta svoje životné potreby či kreatívne nápady. A plánujem pracovať na svojich silných stránkach. Áno, na silných, ale, samozrejme, aj na tých slabých. A čo by ste si želali naučiť sa vy?

Tak kam to až dotiahneme, milé ženy?

Máme na to a máme vlastne na všetko, čo si zaumienime. Už to dávno nie je len o vtipoch, ktoré hovoria o tom, že len ženy zvládnu viac vecí naraz. Sme perfektné manažérky, vrcholové bežkyne, ktoré vedia veci dotiahnuť do úspešného konca. Mamy po materskej dovolenke majú toľko ochoty a odhodlania do práce, že by im mohol závidieť aj najznámejší workoholik Steve Jobs.

Vedeli ste, že…?

Líderky čítajú! Nemali by ste si nechať ujsť napríklad knihu Ženský algoritmus, ktorú napísala jedna z lektoriek spomínaného kurzu. Posilniť sa môžete aj vďaka knihe 5 úrovní líderstva od Johna C. Maxwella alebo myšlienkami z knihy Lean In od Sheryl Sandbergovej. Vedľa nešliapnete ani v prípade, že sa budete chcieť dozvedieť, ako najprv zjesť žabu, a tak si prečítate knihu od Briana Tracyho.

V každom prípade je výber na nás a v nás. Je v poriadku mať chuť učiť sa niečo aj v pokročilejšom veku. Je úplne skvelé a prípustné absolvovať akýkoľvek kurz aj počas materskej dovolenky, v obývačke medzi hračkami a s notebookom na kolenách. A je úplne v poriadku aj to, ak na to aktuálne nemáte mentálne ani fyzické kapacity. No chcela som vám odovzdať informáciu, milé ženy, že možnosti sú otvorené. A kurz Ready To Lead Academy bol pre mňa ten správny výber, ktorý ma posunul nielen ako zamestnanca, ale aj ako človeka.

„Kto chce hýbať svetom, musí pohnúť najskôr sám sebou.“ Sokrates

Zdroj: neviditelne.sk

Podporujeme iniciatívu Ne_viditeľné

Vedeli ste, že ocenenie FILIP ešte nezískala žiadna žena? Je to chyba systému? A vieme s tým niečo urobiť? Aj vďaka iniciatíve Ne_viditeľné, ktorú sme sa rozhodli podporiť, sa o ženách v kreatívnom biznise začalo hovoriť oveľa viac. Ide o prvú platformu, ktorá prezentuje mladé ženské talenty z kreatívnej brandže. Môžete tu nielen spoznať a podporiť iniciatívne dámy, ale ich dokonca aj nominovať. Pomôžme spoločne, aby sa na kreatívnych líderských pozíciách ocitlo viac príslušníčok nežného pohlavia ako doteraz. Milé ženy, podporme ostatné ženy a ukážme Slovensku našu woman power. Milí muži, podporte nás, nech spoločne vytvoríme zdravšie konkurenčné prostredie, v ktorom sa budeme vzájomne posúvať a rozvíjať.

Pravidelný newsletter

Odšťavený z čerstvých marketingových noviniek, plný výživných informácií. Nezmeškajte náš obsah a zostaňte v obraze.

Author avatar
Agneša Sleziaková
Zastáva pozíciu Content Manager. Venuje sa nielen tvorbe hodnotného obsahu, ale aj manažovaniu rôznorodých projektov ako support pre klientov. Projekty vedie od inšpiratívnych začiatkov po čo najúspešnejšie konce (alebo ešte ďalej). Ak práve nepracuje, nájdete ju pri boxovacích vreciach či v kuchyni s čokoládou okolo celej tváre. V živote nedá dopustiť na slobodu, hory a dobrých ľudí. Rozoznáte ju podľa divného a hlasitého smiechu. Bez kávy a kníh si marketérsky život nevie predstaviť.