Užitočné typografické nástroje pre dizajnérov

Pojem typografia definuje vo svojej podstate všetky faktory spojené so vzhľadom textu. Je to jeden z najzákladnejších a najpodstatnejších grafických elementov, ktorého hodnotu pozná každý grafický dizajnér. Jej zvládnutie a ovládanie základných typografických princípov je kľúčové k tvorbe kvalitného dizajnu, no práca s ňou vie byť časovo aj technicky veľmi náročná.

Či už ste dizajnér s rokmi skúseností, ktorý sa do typografie už dávno zamiloval, alebo junior, ktorý s ňou len začína experimentovať, predstavíme vám zoznam užitočných typografických nástrojov, ktoré vám uľahčia proces práce s písmom od jeho samotného výberu cez jeho párovanie a škálovanie až po finálne doladenie.

Výber fontu

Na začiatku každého kreatívneho procesu, ktorý má byť postavený na kvalitnej typografii, je hľadanie vhodného fontu. Aj keď je vždy najlepšie podporovať pánov typografov kúpou, chápeme, že niekedy si možno len chcete vyskúšať vzhľad a štýl písma, nedisponujete rozsiahlym budgetom, alebo s ním chcete jednoducho len experimentovať vo svojich osobných projektoch.

Nech už je to akokoľvek, radi by sme vám dali tip na platformy, ktoré disponujú množstvom bezplatných a kvalitných fontov.

Dobre vedieť

Majte však na pamäti, že nie všetky fonty sú zadarmo na osobné aj komerčné použitie. Zakaždým si preto skontrolujte licenciu!

Open Foundry je bezplatná open-source platforma s kurátorovaným výberom, ktorá za svoje dlhoročné pôsobenie vytvorila bohatú zbierku nádherných fontov. Priamo na ich webe si môžete s jednotlivými fontami mierne zaexperimentovať, a tak vyskúšať ich funkčnosť ešte pred tým, ako si ich stiahnete.

Google Fonts je obrovská knižnica, s ktorou ste možno už oboznámení, no vedeli ste, že funguje už od roku 2010 a môžete si v nej vybrať až z tisícky voľne dostupných fontov? Táto platforma je skvelý odrazový mostík pre každého, kto chce začať s typografiou pracovať a potrebuje si vybudovať alebo rozšíriť svoju zbierku.

Tip

Ak ste pri listovaní svojho obľúbeného magazínu natrafili na nádherný font, alebo ste ho cestou zazreli na plagáte a lámete si hlavu nad tým, ako sa volá, máme pre vás radu. Odfoťte si ho a na jeho identifikáciu vyskúšajte jeden z inteligentných nástrojov, ako napríklad What The Font alebo Font Ninja.

Práca s fontom

Len čo máme vybudovanú databázu kvalitných fontov, s ktorými vieme pracovať, nasleduje ich použitie v rámci dizajnu. Tu prichádza na rad viacero faktorov, napríklad výber vhodného fontu a jeho rezu, ako aj špecifickejšie úkony jeho škálovania a párovania. Našťastie sú k dispozícii nástroje, ktoré vám pomôžu jednotlivé fázy tohto procesu uľahčiť a zefektívniť.

Strávili ste už niekedy pri hľadaní vhodného fontu celé hodiny výberom a následným porovnávaním jednotlivých alternatív? Wordmark je veľmi vďačný nástroj, ktorý vám v tomto smere dokáže ušetriť obrovské množstvo času a šedivých vlasov. Stačí zadať slovo či frázu, tá sa vám ukáže zobrazená vo všetkých fontoch, ktoré máte nainštalované a vy tak viete porovnávať rýchlo, transparentne a veľmi jednoducho.

Font Joy je nástroj zameraný na optimálne párovanie fontov, ktorý využíva technológiu strojového učenia. Bez ohľadu na vašu úroveň a odbornosť vám tento nástroj jednoducho a efektívne poslúži vygenerovaním perfektných fontových párov v nekonečných kombináciách.

Type Scale je jednoduchá služba, ktorá na základe prostých matematických princípov používateľom umožňuje ľahko škálovať a vypočítať jednotlivé veľkosti fontu. Stačí zadať základnú veľkosť fontu pre svoj projekt a potom si vybrať z daných možností škálovania. Umožní vám to nájsť perfektnú mierku pre rôzne úrovne textu na tej istej stránke pre optimálne dizajnové riešenia.

ArcheType je ľahko použiteľný nástroj, ktorý v zjednodušenej forme kombinuje vyššie spomínané prostriedky a v rámci jednej platformy vám tak umožňuje vytvoriť krásne kombinácie písiem, vyladiť ich veľkosť a exportovať výsledky. Jednoducho si vyberte font, nastavte jednotlivé parametre – a optimálne riešenie máte na stole! Tento nástroj je dokonca priateľský nielen k dizajnérom, ale aj k vývojárom, čo je obrovské plus!

Tip na záver: KERNTYPE

KERNTYPE je typografická hra, ktorá pomáha pri vytváraní návyku vnímať a uvedomovať si kerning (medzery medzi znakmi vo fonte). Vaším cieľom je dosiahnuť čo najoptimálnejšie riešenie. Skvelá hra na dlhé večery, ktorá vám jednoduchou a zábavnou formou pomôže vyladiť váš dizajnérsky cit pre detail.

Tak, a sme na konci! Dúfame, že vám tieto nástroje pomôžu naprieč procesom práce s typografiou a podporia tak vašu kreativitu a efektivitu. Nabudúce sa môžete tešiť na ďalší set nástrojov, zameraný na prácu s farbou. Užite si svoj najbližší dizajnérsky projekt!

Pravidelný newsletter

Odšťavený z čerstvých marketingových noviniek, plný výživných informácií. Nezmeškajte náš obsah a zostaňte v obraze.

Author avatar
Michal Kurtulík
Odkedy doštudoval a narazil na teóriu dobrej, zmysluplnej práce, snaží sa profesijne profilovať tak, aby v rámci svojho zamestnania tvoril hodnoty, ktoré ho napĺňajú, a zároveň majú spoločenský význam. Do reality ich pretavuje pomocou ilustrácie a grafického dizajnu, pričom mu zväčša pomáha taiwanský oolong a Nu jazz. Michal miluje výlety do prírody, čerstvý sneh a chuť vlastnoručne dopestovaných paradajok.
Odber newslettera
Dátum konania webinára mi nevyhovuje

Zanechajte nám na Vás kontakt a my Vás budeme kontaktovať ak budeme realizovať webinár s touto témou aj v inom termíne.