Ako svojpomocne natočiť zaujímavé video

O tom, že video je momentálne top obsahom internetového sveta sme písali už mnoho. Dočítať ste sa mohli prečo tomu tak je a predstavili sme vám zaujímavý fenomén s názvom ASMR video. Ako sa však dopracovať k samotnému vlastnému videu tak, aby ste pri tom nemuseli utratiť stovky eur za jeho tvorbu? V tomto príspevku vám poradím zopár tipov ako na to svojpomocne.

Menej je niekedy viac

Zaujímavé video nemusí vznikať len za pomoci drahej techniky a profesionálnej výbavy. V dnešnej dobe úplne postačí (takmer) ktorýkoľvek smartfón, či fotoaparát s funkciou natáčania videa. Dôležitý je dobrý nápad a oko, ktoré za objektívom „stojí“. Čiže vy. Nedovolím si tvrdiť, že bez skúseností natočíte a zostriháte video kvality televíznej reklamy. No zopár-sekundový klip s dobrou myšlienkou určite zvládnete.

V súčasnosti sú na YouTube veľmi populárne videá typu Ako na … (How to …). Máte e-shop s potrebami pre cyklistov? Natočte krátke inštruktážne video, ako vymeniť dušu na bicykli. S hovoreným slovom sa trápiť nemusíte, v pozadí nechajte hrať hudbu. Predávate potraviny? Natočte video-recept. Príde vám to „suché“? Nechajte sa počas varenia „kopať“ elektrikou, ako dvaja švédski kamaráti na videu dole. Viralita zaručená ☺. Vaše video nemusí byť natoľko „nebezpečné“, no priestor na originalitu sa nájde vždy.

Jednoduché aplikácie na strihanie videí

Windows Movie Maker

O Windows Movie Maker ste už možno počuli. Patrí do štandardnej výbavy každého počítača s Windows a je preložený do slovenčiny. Práca s ním je skutočne intuitívna a jednoduchá. Okrem iného na YouTube existuje množstvo slovenských či českých videotutoriálov, ktoré vás s programom naučia pracovať za pár minút. Do povedomia dávam najmä tento

Výhodou Movie Makeru je, že je dostupný zadarmo a ak ho aj náhodou v počítači nemáte, môžete si ho stiahnuť. Nevýhodou je, že nijaké „vymakanejšíe“ efekty na ňom nespravíte.

Sony Vegas Pro a Adobe Premiere

Špička vo svojom obore. Ak to s videami myslíte skutočne vážne, siahnite na tieto profesionálne programy. Sú však pomerne drahé a práca s nimi je omnoho zložitejšia, ako napríklad s vyššie spomínaným Movie Makerom. Preto pre tvorbu jednoduchých videí odporúčam ostať pri „windowsáckej klasike“.

Aplikácie pre smartfóny

Načo sa obťažovať nahraním natočeného videa do počítača? Zostrihajte si video priamo v smartfóne, pomocou ktorého ste ich natočili. Predstavím vám zopár šikovných aplikácií.

iMovie

Niečo pre priaznivcov Apple. Aplikácia pre operačný systém iOS by mala byť už vopred nainštalovaná v každom iPhone. Ak nie, stiahnete ju v App Store. Postačí na zostrihanie jednoduchého, no efektného videa.

PowerDirector Mobile

Prvá voľba mnohých používateľov operačného systému Android s mnohými výkonnými funkciami.

Niečo pre špeciálne efekty

Ak vám nestačí materiál z reálneho sveta, ktorý ste natočili, vylepšiť si ho môžete pomocou aplikácií ako FxGuru: Movie FX Director, kde pridáte od efektov ako sú zemetrasenie či zombieci aj iné hollywoodsky pôsobiace postprodukčné efekty.

Zopár rád pri tvorbe

#1 Mobilný telefón / tablet držte pri nahrávaní v horizontálnej polohe

Pre niekoho z vás možno na prvý pohľad zrejmé, no jedná sa o podstatný detail. Mobilné zariadenia sú stavané na nahrávanie záberov na šírku, nie na výšku. Tak ako aj všetky videá či filmy sledujeme v zobrazení na šírku. Pri natáčaní videa na šírku predídete takémuto zobrazeniu:

Vertikálne video

#2 Pri záberoch neprechádzajte z veľkých celkov do veľkých detailov

Jedno z pravidiel videotvorby zakazuje prechádzať od veľkých celkov, kde vidíme napríklad kráčajúceho človeka z veľkej diaľky a v nasledujúcom zábere vidíme detail na jeho tvár. Pôsobí to mätúco. Medzi veľkým celkom a detailom by mali byť zábery postupne približujúce objekt. Nie zoomovaním, tomu sa taktiež snažte vyhnúť, ale zábermi ako polocelok (postava, ktorú vidíme od pása nahor) a až následne detail (od hrudi po celú hlavu).

#3 Video ukladajte v HD rozlíšení

Pokiaľ je to možné, videá nahrávajte a po editácii exportujte v čo najvyššom dostupnom rozlíšení. Video bude síce väčšie na objem dát, no kvalitnejšie. Premyslite si, kde má byť video umiestnené. Na sociálnych sieťach ako sú YouTube či Facebook veľkosť videa v podstate nehrá úlohu. Ak však nahrávate objemné videá na váš vlastný web, ich veľkosť môže pohltiť veľa priestoru a stránku spomaliť. Počítajte s tým, že 1 minúta HD videa má približne 50 Mb.

#4 Pozor na autorské práva hudby

Ak svoje video plánujete nahrať na YouTube či priamo na niektorú zo sociálnych sietí, napríklad Facebook, tieto médiá automaticky kontrolujú použitú hudbu. Ak zistia použitie hudby bez licencie zadarmo, video môžu zablokovať úplne, či hudbu vypnúť. Licencie autorov hudby sú rôzne. Niektorí známi svetoví interpreti povoľujú použitie ich hudby, avšak video bude môcť byť prehraté napríklad len prostredníctvom počítača, no nie cez smartfón či tablet. Ak si chcete byť stopercentne istí, že hudba vo vašom videu nebude zmazaná, zvoľte zadarmo dostupné skladby z hudobných databáz. Takýchto hudobných knižníc je viacero, uvádzam napríklad Bensound.

Pravidelný newsletter

Odšťavený z čerstvých marketingových noviniek, plný výživných informácií. Nezmeškajte náš obsah a zostaňte v obraze.

Author avatar
Jarmila Knapcová
Posledných niekoľko rokov sa venuje tvorbe content marketingových stratégií a dáva život projektom zo širokého spektra oblastí. Okrem toho cestuje po svete, venuje sa neformálnemu vzdelávaniu mládeže a je aktívnou bojovníčkou za práva zvierat.