Najlepšie free nástroje na tvorbu grafiky

Záleží vám na prezentácii svojho podnikania a chcete byť úspešní? Azda v každej odbornej literatúre či v internetových článkoch vám radia: buďte originálni, odlíšte sa! Niekde vám možno pripíšu aj zopár rád, ako na to. Jednu z nich vám pripomeniem: vizuálny dizajn je v komunikácii veľmi dôležitý a dnes už “opozeranými” ilustračnými obrázkami z foto-bánk málokoho ohúrite. Vedeli ste, že na tvorbu jednoduchej grafiky si vystačíte aj sami, bez pomoci profesionála a bez znalosti Photoshopu? Ak nepoznáte ani ten, aj tak vám dokážem, že to zvládnete.

Tomuto presvedčeniu vďačím nástrojom na tvorbu grafiky, ktoré sú dostupné online a zadarmo. Na internete ich existuje veľké množstvo, z ktorého si môžete vybrať ten, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Práca s nimi je skutočne jednoduchá, nakoľko fungujú väčšinou na báze rôznych prednastavených šablón, ktoré si môžete ďalej upravovať podľa seba – meniť farbu a tvar písma, rozloženie prvkov a podobne. Jednotlivé grafické prvky a symboly si vyberáte z databázy, ktorou grafický nástroj disponuje, a ktoré vyhľadávate podľa kľúčových slov. A navyše, svoj výsledný projekt môžete legálne použiť vo svojej propagácii bez strachu, že ste porušili niečie autorské práva. Aby som vám dokázala, že mám pravdu, vytvorila som tento obrázok v nástroji Canva:

Obrázok vytvorený v nástroji Canva

Canva: Tvorba grafiky

Pracovné rozhranie nástroja Canva
Obr.1 Pracovné rozhranie nástroja Canva

Prácu s týmto nástrojom si osvojíte okamžite, je veľmi prehľadný a intuitívny. Najprv je potrebné sa registrovať a po registrácii môžete hneď začať pracovať. Ak potrebujete vysvetliť, ako s Canvou pracovať, môžete absolvovať niekoľko tutoriálov, ktoré vás naučia jednotlivé prvky ovládať, kombinovať a vytvárať tak jednoduché, ale pekné grafické práce.

Výhody:

  • prednastavené šablóny pre rozmery rôznych príspevkov na sociálnych sieťach (napr. klasický obrázkový príspevok na Facebooku či titulná fotka a pod.),
  • jednoduchá a intuitívna práca,
  • vhodné na tvorbu infografík, ilustračných obrázkov, titulných obrázkov na blog, obrázkov na sociálne siete,
  • bohatá knižnica obrázkov a symbolov.

Nevýhody:

  • grafy v programe sa nedajú editovať, treba nahrať svoje vlastné,
  • niektoré obrázky sú spoplatnené, treba platiť za každý obrázok zvlášť, alebo si nastaviť paušál.

Piktochart: Tvorba grafiky

Pracovné rozhranie nástroja Piktochart
Obr. 2 Pracovné rozhranie nástroja Piktochart

Ďalší skvelý online nástroj na tvorbu grafiky, ktorý je vhodný najmä na tvorbu infografík, no pripravíte v ňom aj rôzne iné grafické výstupy, podobne ako v Canve. Disponuje prednastavenými šablónami, ktoré vám výrazne uľahčia prácu. Pomocnú ruku vám podá v podobe tutoriálov a ak sa chcete dozvedieť viac, môžete navštíviť jeho pravidelne aktualizovaný blog plný rád a návodov.

Výhody:

  • jednoduchá a intuitívna práca s nástrojom,
  • embedovanie videí z YouTube či Vimeo do grafických výstupov – výhodné pri tvorbe infografík a prezentácií,
  • šablóny sú spracované na veľmi vysokej úrovni.

Nevýhody:

  • limitované množstvo zadarmo dostupných šablón – tie najprecíznejšie spracované sú dostupné až pre používateľov s plateným Pro účtom,
  • podpis na spodku grafického výstupu môže byť odstránený len v platenej verzii.

PicMonkey: Editovanie fotografií

Pracovné rozhranie nástroja PicMonkey
Pracovné rozhranie nástroja PicMonkey

Tento nástroj za vás upraví fotografie namiesto profesionálneho grafika vďaka prednastaveným filtrom, z ktorých si môžete vybrať ten, ktorý pre fotografiu považujete za najvhodnejší. Okrem editácie fotografií v ňom môžete tvoriť jednoduché koláže a dizajn – pridávať do fotografií text a drobné grafické prvky. Aj PicMonkey pripravil tutoriál, ktorý vás naučí orientovať sa v tomto programe.

Výhody:

  • jednoduchá, intuitívna práca s nástrojom,
  • množstvo funkcií na úpravu fotiek.

Nevýhody:

  • pomerne málo funkcií na prácu s textom – odporúčam teda tento nástroj použiť skôr len na kvalitnú úpravu fotografie, ktorá bude ďalej spracovaná do grafiky vo vyššie spomenutom programe Canva či Pictochart.

Placeit: Na tvorbu mockupov

Nástroj na tvorbu mockupov Placeit

Mockupom sa v tomto prípade myslí vloženie nejakého svojho grafického prvku (loga, webovej stránky a pod.) do existujúceho obrázka tak, že to nakoniec pôsobí reálne. V praxi to predstavuje toto:

Vytvorený mockup

Využila som predtým vytvorenú grafiku v Canve, ktorú som vložila prostredníctvom Placeit do tohto obrázka:

Šablóna pre mockup

Práca s Placeit je, podobne ako so všetkými vyššie spomenutými nástrojmi, veľmi jednoduchá a zvládne ju ktokoľvek. Vďaka tomuto nástroju budete tvoriť omnoho personalizovanejšie grafické výstupy.

Ďalšie nástroje

Ukázala som vám niekoľko overených nástrojov, ktoré sama často a rada používam, keď potrebujem vytvoriť rýchlu grafiku. Pri troche snahy a cviku môžete vytvoriť zaujímavé výstupy, ktoré neostanú bez povšimnutia.

Máte aj vy nejaké obľúbené nástroje na tvorbu grafiky? Budem rada, ak mi o nich napíšete v komentároch.

Pravidelný newsletter

Odšťavený z čerstvých marketingových noviniek, plný výživných informácií. Nezmeškajte náš obsah a zostaňte v obraze.

Author avatar
Jarmila Knapcová
Posledných niekoľko rokov sa venuje tvorbe content marketingových stratégií a dáva život projektom zo širokého spektra oblastí. Okrem toho cestuje po svete, venuje sa neformálnemu vzdelávaniu mládeže a je aktívnou bojovníčkou za práva zvierat.
Odber newslettera
Dátum konania webinára mi nevyhovuje

Zanechajte nám na Vás kontakt a my Vás budeme kontaktovať ak budeme realizovať webinár s touto témou aj v inom termíne.