Efektívny home office alebo: „Ako nevyhorieť medzi štyrmi stenami?“

Vo svete firiem je dnes už úplne bežné, že sa snažia svojim zamestnancom prinášať rôzne benefity, medzi ktoré nepochybne patrí aj práca z pohodlia domova, tzv. home office. Kto z nás však pred pár týždňami mohol tušiť, že sa z tejto výsady stane skôr pravidlo, a že naša každodenná cesta do práce bude odrazu znamenať zdvihnúť sa z postele, zaliať si kávu a zapnúť počítač?

Okrem toho, že firmy musia teraz pravidelne a najmä urýchlene riešiť krízové situácie, ktoré so sebou dané okolnosti prinášajú, musia sa aj zamestnanci (a teda hovoríme aj sami za seba) naučiť denne existovať a pracovať v domácich podmienkach. Tu je veľmi dôležité poznamenať, že nie je práca ako práca. V domácom prostredí častokrát prichádzajú z okolia rôzne rušivé vplyvy, a preto je veľmi dôležité vedieť si zachovať efektívnosť pri plnení pracovných povinností.

Rovnako ale nesmieme zabúdať aj na mentálne zdravie a nepodľahnúť panike z tejto „nútenej rutiny“. Pýtala som sa preto našich Fruiterov, ako dokážu účinne predchádzať spohodlneniu a vyrušovaniu v pracovnej dobe, systémovo riešiť úlohy a popritom nevyhorieť.

Nezblázniť sa z klikania

Ako prvú musíme vyzdvihnúť technickú stránku práce z domova. Bez správneho zabezpečenia tasky jednoducho ubúdať nebudú. Pokiaľ teda potrebujete pri práci napríklad dva displeje, Aďka za web developing odkazuje, že je dobré „byť vynaliezavý aj v bojových podmienkach“.

Zapnúť TV predsa stačí až po práci 🙂

Udržať v rovnováhe pracovné nasadenie a mentálne zdravie považujeme za kľúčové. Ako však dosiahnuť tzv. work-life balance?
Chalani z grafického tímu odporúčajú zaoberať sa vždy po práci niečím, čo vás baví. Jednoducho sa pustite do svojich hobby alebo relaxujte tak, ako to cítite. Andrej si napríklad chodieva zabehať a po večeroch skladá takýto model lode:

hobby_home_office

Zoli, naopak, preferuje hranie známej online hry. Baviť sa a komunikovať s priateľmi vo virtuálnom priestore sa teda dá skutočne rôzne.

zabava_home_office

Obaja dizajnéri sa však zhodujú, že popri takýchto aktivitách večer človeku dobre padne aj nejaké to pivko či pohár vína. Samozrejme, že treba myslieť na rozumné množstvo, inak môže byť požívanie takýchto nápojov v čase domácej karantény veľmi kontraproduktívne.

Hnacím motorom pre kreativitu a efektivitu v tieto dni môžu byť nielen spomínané aktivity, no aj akési sebamotivovanie a pozitívne naladenie mysle. Marianka ako sales manažérka, ktorá bola zvyknutá na každodenné stretnutia s klientami, musela takisto náhle zmeniť spôsob, ako sa k nim priblížiť v čase neosobnej komunikácie. V mnohých ohľadoch je preto práca na takejto pozícii ešte náročnejšia a častokrát aj stresujúca.

Marianka sa ale rozhodla pre pozitívne myslenie. Každý deň si napíše jeden motivačný citát a zavesí ho tam, kde k nemu celý deň vzhliada. „Je inšpiratívny a zároveň vyvolá zakaždým, keď sa naň pozriem, úsmev na tvári. Prvý deň som začala citátom od Marka Twaina: Daj každému dňu šancu, aby sa stal najkrajším dňom tvojho života.

Valentín za media sales zase odporúča na udržanie dobrej nálady takisto hudbu a varenie obľúbených jedál.

Svoje tipy nám poskytol aj Patrik, ktorý ako managing director tiež denne rieši rôzne situácie a problémy, a takisto uskutočňuje s klientami online meetingy, ktorých počet v týchto časoch, pochopiteľne, stúpol. „Aby som sa udržal v naozajstnom pracovnom naladení už od rána a aby mi to vydržalo aj počas dňa, mám rovnaký režim, ako keď chodím do práce.“
Menšie prestávky medzi časovými aktivitami vypĺňa hudobne a spestruje si ich hraním na klavíri.

Podobne ako Valentín, aj on vidí zmysel v počúvaní príjemných songov (napríklad na nepretržitých Youtube live streamoch), no najviac ma zaujal jeho tip so zvukmi z okolia. Patrik obľubuje aj dni, kedy si môže vziať svoj počítač a usadiť sa v kaviarni. Nakoľko však momentálne túto možnosť nemá, nedá dopustiť napríklad na generátor takýchto zvukov v pozadí. Dokážete si v ňom nastaviť napríklad intenzitu hlasov ľudí, zvukov strojov alebo ruchu mesta. Už postačí len dobrá káva na vašom stolíku a aspoň nachvíľu máte pocit, že sa popri práci aj socializujete.

kaviaren_zvuk_home_office

Nuž, v sťažených podmienkach existuje skutočne viacero originálnych ciest, ktoré vám pomôžu ostať nad vecou a odsunúť stres bokom.

Výkon aj v pyžame

V prvej časti článku sme sa venovali skôr udržaniu psychickej pohody a vyhýbaniu sa zlej nálade, ktorá môže prameniť z rutiny.
V pracovnom čase, kedy si potrebujeme splniť všetky zadania, však potrebujeme byť efektívni najviac, ako je to len možné, a to aj napriek možným rušivým vplyvom v okolí… A o tom, že ich môže byť naozaj mnoho a môžu mať rôznu podobu, ma presvedčili baby z oddelenia tvorby obsahu.

Tu sú ich krátke tipy, ako zostať pracovne výkonný aj v „pyžamovom móde“:

„Počas práce odstráňte z dosahu domáce zvieratá, najmä mačky.“

Jarka tvrdí, že mačky akosi zázračne priťahuje klávesnica, na ktorú si rady líhajú. Popritom postláčajú klávesy a niekedy sa neboja stlačiť aj ENTER a záhadný zašifrovaný mačací kód odoslať či editovať dokument. Upozorňuje, že obzvlášť nebezpečná kombinácia je notebook, šálka kávy a mačka.

„Palacinky raz do týždňa pre pracujúcich!“

Aguš tvrdí, že si máme urobiť radosť aj počas práce doma, pričom je ideálne, ak palacinky nebudete pripravovať vy, ale urobí vám ich niekto, kto je s vami doma. Vy môžete pokojne pracovať, nechať sa omámiť lahodnou vôňou a počas obednej prestávky si dať lahodné palacinky, ktoré vám pocukria mozog. Následne si urobte kávu a pokračujte „pocukrovaní“ s dobrou náladou ďalej. „Čím viac energie a dobrej nálady, tým lepšie odbúdajú tasky. Rada si ich zapisujem a postupne, ako ich plním, ich vyškrtávam. Mám potom dobrý pocit, ktorý zalievam kávou pri otvorenom okne a čerstvom vzduchu. Vďaka týmto bodom sa snažím zostať mozgovo čulá a pracovne aktívna aj vo vlastnej obývačke. Amen!“

Aďka má v tomto trochu opačný názor:

„Odstráňte zo svojho dosahu sladkosti. Môže sa stať, že ich zjete.“

… a pridáva ešte zopár svojich tipov:

Stanovte si presný čas na prácu a držte sa ho. Počas homeoffice sa ľahko môže stať, že budete pracovať viac ako bežne v kancelárii, pretože len ťažko odlíšite pracovný a voľný čas.

„Užívajte si prácu v pyžame!“

„Vysvetlite svojim rodičom a spolubývajúcim, že keď ste doma, neznamená to, že nepracujete. (Jedine, že by ste naozaj nepracovali.)“

Ak sa chystáte na online call s klientom, učešte sa. Môže sa stať, že sa vám náhodou zapne webkamera.“

Dievčatá teda tipy na efektívny home office poňali celkom vtipne. Pravdou však zostáva, že sa teraz všetci musíme vysporiadať so situáciami v prostredí, v ktorom tvoríme a staráme sa o naše projekty.

Aby som to zhrnula:

  • pokiaľ počas dlhých dní medzi štyrmi stenami chcete mať zo seba pocit, že systematicky a efektívne zvládate všetko, čo potrebujete,
  • musíte dostať do hlavy aj iné myšlienky pomocou vlastných aktivít a hobby mimo pracovnú dobu, počúvania obľúbenej hudby alebo prípravy chutného jedla,
  • dôležité je takisto zostať pozitívne naladený a pripomínať si dobré veci, napríklad aj motivačnými citátmi,
  • moja osobná rada pre tieto dni znie: „Viac prírody, menej správ.“,
  • nevenujte denne až príliš veľa pozornosti negatívnym oznamom,
  • energiu smerujte do všetkého, čo vám robí radosť, pretože jedine s povznesenou náladou budete schopní každý deň fungovať a pracovať z pohodlia domova.
Pravidelný newsletter

Odšťavený z čerstvých marketingových noviniek, plný výživných informácií. Nezmeškajte náš obsah a zostaňte v obraze.

Author avatar
Barbora Melišková
Reklama ju ohúrila už ako malé dievčatko, ktoré s údivom sledovalo TV spoty na prací prášok Vanish a rozmýšľalo, prečo, dopekla, sú tam vždy ľudia oblečení v ružovom. Rozhodla sa všetkému lepšie porozumieť, a tak nasáva poznatky už na magisterskom stupni Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy v Nitre. V CF-ku začínala ako stážistka, no aktuálne sa už venuje interným projektom a pozícii PR manažérky. Baška neznáša stereotyp, miluje svoje psy, kávu po ťažkej noci a originálne napísané texty. Svoj štýl v copywritingu však v sebe naďalej hľadá.