Chystáte sa na dobrodružnú dovolenku? V týchto krajinách na Facebook zabudnite

Slnko, voda, pláž… A stovky ľudí so smartfónmi v rukách, na osuškách a vďaka ľahko dostupným technologickým vychytávkam už aj vo vode. Áno, sme generácia, ktorá sa skrátka rada delí s ostatnými o krásne zážitky a miesta, ktoré navštívila. Len nech všetci závidia 🙂

Nie všetkých nás ale lákajú týždne preležané na ležadle a zhorený chrbát. Ľudia sa čím ďalej, tým viac zaujímajú o dobrodružné cesty do krajín, ktoré nie sú na prvých stranách katalógov cestovných kancelárií. Veď žijeme v dobe takmer bezhraničných cestovateľských možností. Ak aj vy patríte k vášnivým cestovateľom, dajte si pozor na to, z akej časti sveta plánujete fotografie zdieľať. Na svete sú totiž ešte stále miesta, na ktorých ľudia chtiac či nechtiac ošiaľ tých najpopulárnejších sociálnych sietí nepociťujú. Ako inak, poďme sa pozrieť na toho (ešte stále) najväčšieho ničiteľa času. Sú krajiny, v ktorých je Facebook zakázaný. Ktoré sú to?

Mark a jeho Facebook v Číne

Nech je Facebook akýkoľvek gigant, v Číne si ani Messenger doslova nepípne. Po nepokojoch v roku 2009 bola sociálna sieť Facebook čínskou vládou zakázaná. Údajne bola hlavným komunikačným nástrojom aktivistov. A tak sa členovia komunistickej strany Číny vydali do boja proti obsahu. Internet je kontrolovaný, príspevky pravidelne odstraňované a prístup na nevhodné webové stránky zablokovaný. Hoci sám Mark už niekoľkokrát krajinu navštívil, a dokonca aj predniesol reč v mandarínskej čínštine, zatiaľ neuspel (palec hore za čínštinu).

Okrem Facebooku sú zakázané aj iné sociálne siete

Facebook nie je jediná zakázaná sociálna sieť v Číne. Zabudnite aj na Twitter a YouTube. Pokiaľ sa chystáte do tejto krajiny, gratulujeme. Je tu naozaj čo pozerať a zážitky budú stáť za to. Pripravte sa ale na to, že fotografie budete podľa všetkého uverejňovať až doma.

facebook-je-v-cine-zakazany
Obr.: Mark Zuckerberg a čínsky prezident Xi Jinping v Pekingu. Zdroj: The New York Times

TIP

Ak bez svojej milovanej sociálnej siete neviete vydržať, sú cesty, ktorými sa na ne dostanete. Ale zákaz je zákaz, takže vám to neprezradíme. Heslo cesty je VPN a postup je ľahko nájditeľný na internete 😉

Sociálne siete a Severná Kórea

Ak sa chcete vydať do tejto krajiny, budeme vám závidieť. Mnohým sa to nepodarí. Ak však patríte medzi tých vyvolených, tak sa pripravte na trochu iný svet. Prístup na internet tu ako návštevník získať môžete, a to prostredníctvom 3G siete. Túto výnimku schválili v roku 2013, ale pripojenie si zvyčajne vyžaduje lokálnu SIM kartu (podľa našich info je to mobilná sieť Koryolink). Inak sa tu k internetu pripája len veľmi málo ľudí a ich prístup je obmedzený – schvaľovaný vládou. Aj mobilný internet je povolený len s výnimkami a jeho používanie je pod prísnym dohľadom. Facebook tu získal nálepku zakázaný, samozrejme, aj s Twitterom a YouTube. Počas návštevy Severnej Kórei si radšej užívajte krajinu a pred snahou pripojiť sa na sociálne siete si zákon poriadne preštudujte.

Dobrá rada

Snaha porušiť zákon sa tu údajne vôbec nevypláca. Pokus nájsť zakázané stránky a pripájať sa na ne nevhodným spôsobom bude podliehať trestu podľa severokórejského práva – a nik vraj presne nevie, aký trest to je.

facebook-je-v-severnej-korei-zakazany
Obr.: Facebook je pre domácich v Severnej Kórei zakázaný

Irán, krajina s prísnou kontrolou internetu

Fascinujúca krajina s architektonickými skvostmi. Za posledných pár rokov do tejto krajiny cestuje čím ďalej, tým viac ľudí. Ale…

Irán má jednu z najprísnejších politík cenzúry internetu na svete. Zákaz platí pre Facebook, YouTube, Twitter či BBC Persian. Všetok obsah na internete kontroluje vláda, ktorá má právo stránky zakázať. Tento postup je veľmi jednoduchý: ak identifikujú nevhodný obsah, stránku jednoducho pridajú do oficiálneho zoznamu zakázaných stránok. A hotovo. Ak máte stránku, ktorú by ste aj na dovolenke v Iráne chceli sledovať, overte si jej dostupnosť napríklad na tomto linku: https://www.comparitech.com/privacy-security-tools/blockediniran/#gref.

Poznámka

Máme info z tajného zdroja, ktorý nedávno túto krajinu precestoval, že na tejto sociálnej sieti je napriek zákazu aj množstvo obyvateľov Iránu. Spôsob dostať sa na Facebook a obísť zákaz je všade rovnaký, ale či to budete chcieť risknúť, je na vás.

zakaz-pouzivat-facebook-v-cine
Obr.: Takto to môže vyzerať, keď je Facebook zakázaný

Exotika v Karibiku s obmedzeným prístupom na internet. To je Kuba

Obmedzenie prístupu na internet nie je len vecou východných krajín, tak poďme trocha na západ. Veď koho by nelákala Kuba. Naša kolegynka tu bola nedávno, a hoci si výlet chváli, priznáva, že s prístupom na internet to jednoduché nie je. Facebook tu oficiálne zakázaný nie je, ale dostať sa naň je zložité. Jediný spôsob, ako sa pripojiť legálne na internet (ak nie ste politik, novinár alebo študent medicíny), je prostredníctvom internetových kaviarní. Takéto pripojenie ale nie je lacnou záležitosťou. Pokiaľ sa chystáte do tejto krajiny, viac sa vám oplatí venovať sa zážitkom, ktoré budete zdieľať neskôr. Darmo, druhý Hriešny tanec tiež nenatočili ako live video 🙂

Pred cestou si to preverte

V súčasnosti je viacero krajín, ktoré majú obmedzený prístup k sociálnym sieťam. Facebook je často zakazovaný a následne po odstránení nežiaduceho obsahu znova povolený. Pred navštívením nejakej krajiny si to radšej overte. V minulosti by vás prekvapili aj veľmi navštevované krajiny, ako napríklad Egypt, Nemecko či Maroko. Minulý rok hrozilo, že sociálnu sieť zakážu aj v Rusku.

Začiatkom tohto roka bol už Facebook zakázaný napríklad na Srí Lanke (ale len na týždeň). V súčasnosti by mala byť zrušená už aj mesačná cenzúra v Papue-Novej Guinei (aby umožnila výskumným pracovníkom identifikovať falošné účty a používateľov, ktorí uverejňujú pornografiu alebo dezinformácie), kde dokonca zvažovali vytvorenie alternatívy k Facebooku (mala by byť na báze Silicon Valley).

Ak plánujete cestovať, vopred sa na tieto obmedzenia pripravte a dobre si vopred naštudujte, čo je v danej krajine povolené. A to sa netýka len sociálnych sietí. Naša rada znie: cestujte, ale nejakú chvíľu to skrátka bez sociálnych sietí vydržte. Verte, že si cestu vychutnáte oveľa viac.

Poznámka

Nielen Facebook by nám mohol chýbať. Každý „závislačí“ po svojom. Napríklad v takom Pakistane si svojho obľúbeného YouTubera len tak ľahko nepozriete. Aj YouTube je totiž zakázaný vo viacerých krajinách.

chystate-sa-na-dobrodruznu-dovolenku-v-tychto-krajinach-na-facebook-zabudnite
Zdroj: https://www.freebrowsinglink.com/countries-banned-social-media/
Pravidelný newsletter

Odšťavený z čerstvých marketingových noviniek, plný výživných informácií. Nezmeškajte náš obsah a zostaňte v obraze.

Author avatar
Ľudmila Murgašová