Najlepšie free nástroje na tvorbu grafiky

Záleží vám na prezentácii svojho podnikania a chcete byť úspešní? Azda v každej odbornej literatúre či v internetových článkoch vám radia: buďte originálni, odlíšte sa! Niekde vám možno pripíšu aj zopár rád, ako na to. Jednu z nich vám pripomeniem: vizuálny dizajn je v komunikácii veľmi dôležitý a dnes už “opozeranými” ilustračnými obrázkami z foto-bánk málokoho ohúrite. Vedeli ste, že na tvorbu jednoduchej grafiky si vystačíte aj sami, bez pomoci profesionála a bez znalosti Photoshopu? Ak nepoznáte ani ten, aj tak vám dokážem, že to zvládnete.

Tomuto presvedčeniu vďačím nástrojom na tvorbu grafiky, ktoré sú dostupné online a zadarmo. Na internete ich existuje veľké množstvo, z ktorého si môžete vybrať ten, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Práca s nimi je skutočne jednoduchá, nakoľko fungujú väčšinou na báze rôznych prednastavených šablón, ktoré si môžete ďalej upravovať podľa seba - meniť farbu a tvar písma, rozloženie prvkov a podobne. Jednotlivé grafické prvky a symboly si vyberáte z databázy, ktorou grafický nástroj disponuje, a ktoré vyhľadávate podľa kľúčových slov. A navyše, svoj výsledný projekt môžete legálne použiť vo svojej propagácii bez strachu, že ste porušili niečie autorské práva. Aby som vám dokázala, že mám pravdu, vytvorila som tento obrázok v nástroji Canva:

Obrázok vytvorený v nástroji Canva

Canva: Tvorba grafiky

Pracovné rozhranie nástroja Canva

Obr.1 Pracovné rozhranie nástroja Canva

Prácu s týmto nástrojom si osvojíte okamžite, je veľmi prehľadný a intuitívny. Najprv je potrebné sa registrovať a po registrácii môžete hneď začať pracovať. Ak potrebujete vysvetliť, ako s Canvou pracovať, môžete absolvovať niekoľko tutoriálov, ktoré vás naučia jednotlivé prvky ovládať, kombinovať a vytvárať tak jednoduché, ale pekné grafické práce.

Výhody:

 • prednastavené šablóny pre rozmery rôznych príspevkov na sociálnych sieťach (napr. klasický obrázkový príspevok na Facebooku či titulná fotka a pod.),
 • jednoduchá a intuitívna práca,
 • vhodné na tvorbu infografík, ilustračných obrázkov, titulných obrázkov na blog, obrázkov na sociálne siete,
 • bohatá knižnica obrázkov a symbolov.

Nevýhody:

 • grafy v programe sa nedajú editovať, treba nahrať svoje vlastné,
 • niektoré obrázky sú spoplatnené, treba platiť za každý obrázok zvlášť, alebo si nastaviť paušál.

Piktochart: Tvorba grafiky

Pracovné rozhranie nástroja Piktochart

Obr. 2 Pracovné rozhranie nástroja Piktochart

Ďalší skvelý online nástroj na tvorbu grafiky, ktorý je vhodný najmä na tvorbu infografík, no pripravíte v ňom aj rôzne iné grafické výstupy, podobne ako v Canve. Disponuje prednastavenými šablónami, ktoré vám výrazne uľahčia prácu. Pomocnú ruku vám podá v podobe tutoriálov a ak sa chcete dozvedieť viac, môžete navštíviť jeho pravidelne aktualizovaný blog plný rád a návodov.

Výhody:

 • jednoduchá a intuitívna práca s nástrojom,
 • embedovanie videí z YouTube či Vimeo do grafických výstupov - výhodné pri tvorbe infografík a prezentácií,
 • šablóny sú spracované na veľmi vysokej úrovni.

Nevýhody:

 • limitované množstvo zadarmo dostupných šablón - tie najprecíznejšie spracované sú dostupné až pre používateľov s plateným Pro účtom,
 • podpis na spodku grafického výstupu môže byť odstránený len v platenej verzii.

PicMonkey: Editovanie fotografií

Pracovné rozhranie nástroja PicMonkey

Pracovné rozhranie nástroja PicMonkey

Tento nástroj za vás upraví fotografie namiesto profesionálneho grafika vďaka prednastaveným filtrom, z ktorých si môžete vybrať ten, ktorý pre fotografiu považujete za najvhodnejší. Okrem editácie fotografií v ňom môžete tvoriť jednoduché koláže a dizajn - pridávať do fotografií text a drobné grafické prvky. Aj PicMonkey pripravil tutoriál, ktorý vás naučí orientovať sa v tomto programe.

Výhody:

 • jednoduchá, intuitívna práca s nástrojom,
 • množstvo funkcií na úpravu fotiek.

Nevýhody:

 • pomerne málo funkcií na prácu s textom - odporúčam teda tento nástroj použiť skôr len na kvalitnú úpravu fotografie, ktorá bude ďalej spracovaná do grafiky vo vyššie spomenutom programe Canva či Pictochart.

Placeit: Na tvorbu mockupov

Nástroj na tvorbu mockupov Placeit

Mockupom sa v tomto prípade myslí vloženie nejakého svojho grafického prvku (loga, webovej stránky a pod.) do existujúceho obrázka tak, že to nakoniec pôsobí reálne. V praxi to predstavuje toto:

Vytvorený mockup

Využila som predtým vytvorenú grafiku v Canve, ktorú som vložila prostredníctvom Placeit do tohto obrázka:

Šablóna pre mockup

Práca s Placeit je, podobne ako so všetkými vyššie spomenutými nástrojmi, veľmi jednoduchá a zvládne ju ktokoľvek. Vďaka tomuto nástroju budete tvoriť omnoho personalizovanejšie grafické výstupy.

Ďalšie nástroje

Orezávanie a upravovanie fotografií pre prednastavené veľkosti postov na sociálnych sieťach: Social Image Resizer, Social Media Image Maker

Tvorba loga/grafických prvkov: Hipster Logo Generator

Na tvorbu grafiky: Visme, Easel.ly

Na úpravu fotografií: Pixlr, Fotor

Ukázala som vám niekoľko overených nástrojov, ktoré sama často a rada používam, keď potrebujem vytvoriť rýchlu grafiku. Pri troche snahy a cviku môžete vytvoriť zaujímavé výstupy, ktoré neostanú bez povšimnutia.

Máte aj vy nejaké obľúbené nástroje na tvorbu grafiky? Budem rada, ak mi o nich napíšete v komentároch.

CONTENT NEWSLETTER

 

Odber newslettra od ContentFruiter

Čerstvé CM novinky priamo do vášho emailu

Aby ste boli v obraze a v obsahu pri vzostupe nového marketingu. A k tomu ako bonus ebook „25 ZÁSAD AKO ZÍSKAŤ VIAC ZÁKAZNÍKOV“.

Please wait...

Thank you for signing up!

Napísať komentár

25 rád ako získať viac

25 ZÁSAD AKO ZÍSKAŤ VIAC ZÁKAZNÍKOV

Získajte zadarmo užitočný ebook a k tomu aktuálne informácie o content marketingu v našom CONTENT NEWSLETTRI.

Please wait...

Thank you for signing up!

x